Kiedy w 2000 roku Bogdan Augustyniak wraz ze Stefanem Niedziałkowskim przystępował do przygotowania pierwszej edycji festiwalu, zdawaliśmy sobie sprawę, że porywamy się na przedsięwzięcie ryzykowne.
Nie tylko ze względów organizacyjnych, ale przede wszystkim dlatego,że wcale nie byliśmy pewni czy ta bardzo piękna, 
szlachetna sztuka znajdzie swoich odbiorców poza wąskim kręgiem wtajemniczonych widzów.
Bo przecież jest to sztuka nie łatwa, elitarna, hermetyczna, wymagająca wielkiego skupienia nie tylko od uprawiających ją artystów, ale również od publiczności.

 

A jednak okazało się, że w naszej pospiesznej i hałaśliwej epoce wcale nie mało jest ludzi, którzy poszukują takiej oazy ciszy i skupienia artystycznego. I że tych ludzi z roku na rok przybywa na naszej widowni i na świecie, który na nowo odkrywa dziś tę starą sztukę, opowiadając się tym samym za czymś, co przywykliśmy nazywać "kulturą wysoką".
A w jej obrębie za sztukę wysublimowaną, daleką od wszelkiej ostentacji środków, która niepokój i zagubienie człowieka współczesnego chce i potrafi wyrazić bez brutalizmów i drastyczności.

 

Nie jest to - i zapewne być nie może wybór powszechny i dlatego rzeczą wyjątkowo stosowną wydaje się podziękować wszystkim tym, którzy nasz Festiwal wspierają.

Od 2005 roku Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest Bartłomiej Ostapczuk aktor-mim, autor scenariuszy, mimodramów i reżyser przedstawień teatru pantomimy, pomysłodawca i założyciel m.in. Warszawskiego Centrum Pantomimy, Europejskiej Federacji Pantomimy. Od 2005 roku dzięki konsekwentnie realizowanej wizji artystycznej Festiwal stawał się coraz bardziej widocznym wydarzeniem na mapie Europy. Aktualnie MFSM jest jednym z najważniejszych Festiwalu Sztuki Mimu na Świecie.

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Warszawskie Centrum Pantomimy