Drodzy Państwo,

 

Trzynasta edycja naszego Festiwalu już za nami.

Było to dalsze poszukiwania różnorodności języka teatru pantomimy. Tegorocznym programem staralismy się ukazać piękno naszej sztuki, która słusznie wymyka się jednoznacznym definicjom.

Zabraliśmy Państwa w podróż po świecie spektakli Henryka Tomaszewskiego, by chwilę później ukazać jakże odmienną poetykę pantomimy czeskiej.

„Aqua de lagrimas” w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy był spektaklem przygotowanym przez aktorów zespołu Marcela Marceau, będąc połączeniem francuskiego i polskiego myślenia o sztuce pantomimy.
Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy klasyczną pantomimę z Ukrainy, by dwa dni później ukazać niezwykle różnorodny Modern Mime Evening. Pięknym połączeniem dwóch głównych nurtów sztuki mimu w Europie okazał się spektakl francuskiego teatru Mangano-Massip. 

Na koniec najnowszy ze spektakli duetu Bodecker& Neander Compagnie, którzy gościli u nas po raz szósty i stali się ulubieńcami warszawskiej publiczności.

 

Wierzę, że 13. Festiwal ukazał pantomimę jako sztukę, w której najważniejszy jest aktor, jego wrażliwość i umiejętności.

 

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że tegoroczny Festiwal nie odbyłby się bez Państwa wsparcia, w postaci ponad tysiąca wysłanych do Ministerstwa listów popierających ideę Festiwalu. W imieniu twórców, aktorów a także dużej części widzów bardzo dziękuję. Dziękuję również Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatrowi Dramatycznemu m. st. Warszawy za to, że święto teatru pantomimy może być kontynuowane. 

 

Dziękuję również za tak liczne przybycie na spektaklowe wieczory. Ponad 2500 osób w ciągu 7 dni to wynik mówiący jednoznacznie o potrzebie istnienia naszego Festiwalu. Również zajęcia warsztatowe cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Bartłomiej Ostapczuk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu


Program 13. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu

21-31.08.2013 SCENA NA WOLI TEATRU DRAMATYCZNEGO M.ST W-WY.

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Warszawskie Centrum Pantomimy