"Śmierć Markiza de Sade - On the Dark Road" / "Dante - Light in a Darkness" TEATR TANTEHORSE - Czechy

 

 Teatr fizyczny i pantomima nowoczesna na tle czarnej groteski, surowej cielesności i poetycznej kruchości. 

 

"Śmierć Markiza de Sade - On the Dark Road", przedstawienie które jest pierwszą częścią Dark Trilogy (następna części to Virginie - In a Dark Place oraz Dante - Light in the Darkness), powstało ze snu i z wyboraźni, które zostały przygotowane w wolnych improwizacjach. Widz zostaje wprowadzony w fikcyjną galerię grzechów, w których pojawiają się i znowu znikają poszczególne obrazy śmierci. Imaginacja dopełnia i zarazem rozwija następną imaginację a historia istnieje tylko w samotnym procesie rozwoju. Jednym z podstawowych środków artystycznych jest oferowana niedorzeczność, która wzmaga indywidualną wyobraźnię widza i doświadczenie.

 

autorzy, reżyseria: Teatr Tantehorse i Petr Boháč

muzyka: Matouš Mef Hekela

światła: Martin Špetlík

występują: Miřenka Čechová, Radim Vizváry

 

Nadejdzie śmierć i będzie miała twoje oczy...

Surrealistycznie dekadencyjne bluźnierstwo w gatunku teatru fizycznego i mimu. 

 

"Dante - Light in a Darkness" jest ostatnią częścią trylogii teatralnej DARK zawierającą surrealistyczną i dekadencyjną poetykę z elementami teatru fizycznego i tańca współczesnego. Zaczynając motywem wygasającej miłości budzącej się w mgle wspomnień w części drugiej ("Śmierć Markiza de Sade - On the Dark Road"), pojawia się na scenie miłość namiętna, grzeszna, nałogowa.

 

Jeżeli ktoś nie poczuł piekła, to trudno otworzy bramę raju. Z drugiej strony, kto nie przeżył raju, to trudno mu zrozumieć piekło. Piekłem nie jest nasze otoczenie, piekło istnieje w nas samych. Również każdy z nas może odnaleźć w sobie nadzieję do raju. 

 

współpraca reżyserska: Petr Boháč

muzyka Matouš Mef Hekela, J. S. Bach

scenografia, kostiumy: Petra Vlachynská, Lucia Škandíková

światła: Martin Špetlík

występują: Miřenka Čechová, Radim Vizváry

 

SPEKTAKL DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

 

Tantehorse został założony w 2006 roku przez Miřenkę Čechovą i Radima Vizvary’ego jako Teatro Pantomissimo. Z początku grupa koncentrowała się na silnej czeskiej tradycji współczesnej pantomimy, pozostając pod wpływem twórczości swego mistrza Borisa Hybnera, jak również Ladislava Fialki i Marcela Marceau. Wkrótce jednak zespół porzucił świat delikatnej ciszy na rzecz podróży przez slapstick, komedię i czarny humor, zaś ich twórczość zaczęły cechować surrealizm i dekadencja. Spotkanie z japońską sztuką tanczną Butō okazało się dla grupy ważnym wydarzeniem, które wywarło silny wpływ na ich poetykę.

 

Ich domem pozostaje jednak wciąż Praga, gdzie tworzą i prezentują nowe przedstawienia, które następnie spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem za granicą. Zespół wystawiał swe produkcje w 11 krajach i z powodzeniem reprezentował Czechy na najważniejszych festiwalach teatralnych w Niemczech, Izraelu i Polsce, gdzie Tantehorse odbierany był jako absolutnie unikalny, prowokujący i poszukujący esencji teatru. Z tego powodu czeskie środowisko teatralne jest wciąż niezwykle kreatywne i mimo stopniowej komercjalizacji sztuki nadal spełnia swą podstawową funkcję artystyczną. 

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Warszawskie Centrum Pantomimy