"WEEPING IN SILENCE" Gregg Goldston -USA

7.05.2015 Ndz. godz.19.00 Scena Na Woli T.Dramatycznego ul. Kasprzaka 22

KUP BILET
 

Światowa premiera spektaklu

 

W roku 2015 Gregg Goldston obchodzi 40. rocznicę pracy scenicznej. 
Jego nowe dzieło,
Weeping in Silence („Łkając w ciszy”) upamiętnia ten fakt, będąc niejako wystylizowanym autoportretem życia Goldstona. 

Weeping in Silence to czarna komedia, czy może lepiej...
komediowy koszmar. 

Utwór został celowo pomyślany jako podróż do granic
tej formy sztuki jako takiej.

Spektakl pokazuje dzieje postaci w trakcie kilku scen połączonych ze sobą tak, by tworzyły one historię życia. Niektóre z nich dzieją się w czasie teraźniejszym, inne są jedynie wspomnieniami, jeszcze inne tylko snami na jawie. 

 

Weeping in Silence to pełnowymiarowe jednoosobowe przedstawienie, które opowiada w całości losy jednej postaci. Z historycznego punktu widzenia, dzieło to wydaje się być pierwszym tego rodzaju utworem w tej dziedzinie sztuki.  Niezależnie od tego, produkcja ta umożliwiła Greggowi Goldstonowi połączenie jego wysoko rozwiniętej techniki iluzji z czterema dekadami doświadczenia choreograficznego, by stworzyć styl spektaklu niespotykany dotąd w pantomimie.  Rezultat końcowy tego połączenia pokaże, w jaki sposób choreografia pantomimy może dać ten sam rodzaj efektów, który można spotkać jedynie w filmach.

 

Czas trwania spektaklu 80 minut bez przerwy

GREGG GOLDSTON

Gdy w 1975 roku Gregg Goldston zobaczył przedstawienie Marcela Marceau, błyska- wicznie rozpoczął trwającą do dziś przygodę ze sztuką pantomimy. Pierwsze kroki sta- wiał u Richmonda Sheparda; uczył się także u Moni Yakim oraz Stefana Niedziałkowskie- go, a w końcu długo współpracował ze swoim idolem – Marceau – który stał się dla niego mentorem i bliskim przyjacielem.

Marcel Marceau został Doradcą Artystycznym w Goldston Mime Foundation, zaś Goldston był asystentem Marceau podczas jego amery- kańskich tournee w latach 2002 – 2005 oraz grał główne role w Nouvelle Compagnie De Mimodrame Marceau podczas pięciotygo- dniowych występów grupy na deskach Ameri- can Repertoire Theatre of Harvard.

Od 40 lat Gregg występuje jako solista w USA, Azji i Europie, w unikalny sposób łącząc balet i taniec współczesny. Założył rów- nież wędrowny siedmioosobowy zespół The Invisible People oraz trio The Funny Bones z siedzibą na Manhattanie.

Gregg prezentował swoje dzieła nie tylko w mniejszych nowojorskich teatrach, ale tak- że w The Lincoln Center Institute; brał udział w programie „Meet the Artist” w Lincoln Center, „New York Theatre Workshop” oraz w programie „The Urban Stages”. Gościł w ta- kich programach telewizyjnych jak: „The Daily Show”, „Law & Order”, „PBS online” oraz „The Early Show” on CBS. Jego kreacje opisywano i chwalono w „The New York Times”, „The New York Daily News” oraz „Chicago Re- ader”. Jego doświadczenie w pracy z klientami komercyjnymi obejmuje projekty dla takich firm jak: General Motors, Van Cleef & Arpels, a także F.A.O. Schwarz. W 1980 roku założył szkołę dla mimów The Goldston School for Mimes – intensywny program letnich szkoleń w Gambier w stanie Ohio. Szkoła organizowała seminaria z udzia- łem Marcela Marceau, Stefana Niedziałkow- skiego, jak również letnie sezony przedstawień pantomimy. Goldston był jej dyrektorem do 2001 roku. Obecnie szkoła działa pod nazwą The School for Mime Theatre.

W roku 2000 Gregg wystąpił po raz pierwszy na Festiwalu Sztuki Mimu w Warszawie jako gość wraz z Alithea Mime Theater – zespołem stworzonym w szkole dla mimów. Jego występ spotkał się z tak doskonałym przyjęciem, że za- proszono go na występy solowe w 2002, a na- stępnie w 2005 roku. Przez te lata rozwinęła się jego bliska przyjaźń z Bartłomiejem Ostapczukiem. Jako duet stworzyli kilka przedstawień pantomimy, które zdobyły szerokie uznanie warszawskiej publiczności i krytyków. W 2005 roku Gregg zaczął prowadzić warsztaty festiwalowe, co spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że w 2008 roku wraz z Bartłomiejem Ostapczukiem powołali do życia Letnią Szkołę Współczesnej Pantomimy przy Warszawskim Centrum Pantomimy

Gregg jest dwukrotnym stypendystą N.E.A. (Narodowy Fundusz Sztuki USA) z dziedzi- ny choreografii. Rozwinął Ballet Mime, nowy słownik baletowej pantomimy, który pierwszy raz zaprezentował podczas przedstawienia „Romeo i Julia” grupy BalletMet wiosną 2008 roku. Jego doświadczenie w nauczaniu i reżyserii obejmuje intensywne letnie kursy Amery- kańskiego Teatru Baletowego w 2006 roku. Jako nauczyciel pantomimy przygotowywał aktorkę Anne Hathaway do filmu „Ella zaklęta”, a także Julie Harris do występów scenicznych.

Na co dzień, gdy nie podróżuje z występami, Gregg Goldston mieszka w Nowym Jorku, gdzie udziela prywatnych lekcji i prowadzi cykle regularnych zajęć z pantomimy dla aktorów, komi- ków, tancerzy i mimów. Swój czas wolny poświęca pasji dla sztuk wizualnych, tworząc dzieła od rysunków tuszem po naturalnej wielkości rzeźby z brązu i stali nierdzewnej.

www.goldmime.com

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Warszawskie Centrum Pantomimy