„LES AIMANTS - Compagnie Mangano Massip - Francja

12 czerwca Ndz. godz.20.00 Scena Na Woli Teatru Dramatycznego m.st. W-wa ul. Kasprzaka 22

 

Przedstawienie prezentowane w ramach projektu „Festiwal My Mime” Europejskiej Federacji Pantomimy
 

"Les Aimants"

Jest to refleksja nad miłością i jej upadkiem wraz z upływem czasu, o równowadze sił między dwojgiem ludzi, ale także o tym, jak obecność innej osoby może prowadzić do nieobecności nas samych. Niczym na surrealistycznym obrazie, przenikają się różne płaszczyzny czasowe, marzenia, wspomnienia, wyobrażenia przyszłości i niepewna teraźniejszość. Bohaterowie jak linoskoczkowie lub lunatycy tańczą na linie swego przeznaczenia, balansując między pragnieniami a tchórzliwością. Metafory piętrzą się nad szarą rzeczywistością a listy miłosne i pożegnalne mieszają się w niemocy odejścia lub pozostania.  Duet poetycki, który opowiada o tym, jak obecność drugiej osoby może nas prześladować do granic możliwości. 

 

Czas trwania spektaklu około 75 minut.

 

Compagnie Mangano-Massip 

Sara Mangano i Pierre-Yves Massip eksplorują teatr fizyczny, pantomimę oraz dramatyczną pantomimę ciała (Corporal Dramatique). W drugiej kolejności wykorzystują muzykę, literaturę, taniec i wszelkie związane z nimi formy ekspresji scenicznej. Owocem tych działań jest seria etiud. Każda ma swój unikalny styl, zainspirowany przez świat bajek i poezji. 

Te same baśnie i poezje posłużyły do stworzenia swojej wizji teatru fizycznego. 

 

Duet opowiada historię związku, w którym nie ma słów, a cisza i brak komunikacji prowadzą do swego rodzaju niepamięci. Gęste i niemal wyczuwalne cierpienie, przenika przestrzeń i daje się odczuć wraz z każdym, nawet najmniejszym ruchem każdej z postaci. Tu i ówdzie czuły gest, ulotne wspomnienie, niczym promień słońca przenika ten klaustrofobiczny związek jak powiew świeżego powietrza.

 

Sara Mangano i Pierre-Yves Massip poznali się w szkole pantomimy Marcela Marceau w 1994 roku. Po dziesięciu latach współpracy z zespołem Marcela Marceau i sprawowania kreatywnego nadzoru nad Acta Fabula Company, w 2010 roku Sara i Pierre-Yves założyli swój własny zespół – The Company Mangano-Massip (ex Autour du Mime).  Ich wysiłki zaowocowały wieloma przedstawieniami: „Archibald et Margaret”, „Tell me the truth and other stories”, „The adventures of Pym the clown”, „The 4 seasons” oraz „Les Aimants. 

 

Spektakle Mangano Massip Compagnie wystawiane były we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Singapurze i dzięki Festiwalowi Sztuki Mimu w Polsce. 

 
Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Warszawskie Centrum Pantomimy